piątek, 30 grudnia 2022

7 kroków ustalania celów - Brian Tracy

 Brian Tracy to osoba, o niesamowitej wiedzy, zaparciu w osiągnaniu celów, wytrwałości i ogromnym doświadczeniu. Nie jest więc zbiegiem okoliczności, że kupuję jego książki i uczę się właśnie od niego. Wzorce należy czerpać od najlepszych. Od tych. którzy osiągnęli to, do czego my dążymy lub od osób, które zwyczajnie nam imponują swoim podejściem do życia, bądź reprezentują określone  cechy, wartości, którymi chcemy się kierować. Równie dobrze naszymi wzorcami mogą być rodzice. 

Zbliża się koniec roku, mianowicie mamy już tylko 2 dni!. Osobiście sporządziłam listę swoich celów na rok 2023. Rekomenduję każdemu z was, abyście taką listę sporządzili. Dzięki niej przeżyjecie ten rok właśnie tak, jak tego chcecie! Nie według wypadkowych zdarzeń, czyli mówiąc kolokwialnie, tak jak wiatr powieje. Owszem, nie twierdzę, że będzie tak jak zaplanujecie. Życie składa się z wielu wypadkowych i wielu sytuacji na które nie zawsze mamy wpływ. Jednak pamiętaj! Jeśli chcesz czerpać radość z życia i przeżyć je szczęśliwie, MUSISZ SIĘ ZASTANOWIĆ CO TAK NAPRAWDĘ CIĘ USZCZĘŚLIWIA. Musisz wiedzieć co wywołuje radość na twojej twarzy, co sprawi, że na sam koniec swojej drogi, powiesz "moje życie było piękne, spełnione i niczego nie żałuję!"

Dlatego potrzebujesz zrobić LISTĘ CELÓW!

motywacja


7 KROKÓW USTALANIA CELÓW

Tak jak wspomniałam wyżej, pokaże Ci jak prawidłowo zrobić taką listę. Jest to siedmiostopniowy proces ustalania celów. Potrzebujesz chwili dla siebie!. Nie rób tego w biegu. Poświęć godzinę, przyłóż się rzetelnie. To jak się przyłożysz, przełoży się na wyniki w następnym roku. Tak jest ze wszystkim.

Są to kroki Briana Tracy. Wiem, że nie każdy posiada tą książkę , dlatego streszczę wam to czego się dowiedziałam, żeby każdy z was mógł z tego skorzystać. Jednak polecam wam jego książkę a nawet książki, To nie jest pierwsza książka, którą przeczytałam. Z każdej jego książki czegoś się nauczyłam. Polecam również książkę "Zjedz tą żabę". Są też audiobooki na youtube. Można sobie puścić przy sprzątaniu. Ja tak robię.

zrób to teraz


1. ZDECYDUJ CZEGO CHCESZ

Pierwszym krokiem, jest zdecydowanie czego tak naprawdę chcesz w każdej dziedzinie swojego życia. Twoje cele muszą być tak jasne, jakbyś opowiadał o nich dla małego dziecka. 

Kim chcesz zostać, co mieć, co zrobić? Twoim celem jest to z czym chcesz zostać na koniec dnia, co chcesz osiągnąć? Tak, żebyś mógł położyć się spać z uśmiechem na twarzy, tak żebyś powiedział "to był piękny dzień"


2. ZAPISZ TO

Zapisz to ręcznie na kartce. Jest to bardzo ważne. To co zapisujemy ręcznie szybciej zapamiętujemy. Jest to potwierdzone badaniami. Zapisz wszystko bardzo dokładnie i z najmniejszymi szczegółami. Cele muszą być jasne. To wszystko zapisuje się również w nadświadomości. Tutaj działa prawo przyciągania, czyli przyciągasz to o czym myślisz. Twoje życie jest takie, jakie są twoje myśli. Pamiętaj o tym. Nie bez powodu mówi się również "z kim przystajesz, takim się stajesz". Prawdziwe prawda? Jeśli ktoś ciągle narzeka, ty też będziesz. 

koncentracja


3. USTAL TERMIN

Twoja nadświadomość musi wiedzieć, kiedy ten cel ma być zrealizowany. Nie możesz powiedzieć "kiedyś chce być bogaty", bo to może oznaczać za trzydzieści lub więcej lat. Brian Tracy przytoczył tu świetny przykład. 

Wyobraź sobie, że dzwonisz do restauracji i chcesz zarezerwować stolik. 

* chciałbym zjeść u was kolacje

* ile osób będzie na tej kolacji?

* jeszcze się nie zdecydowałem

*na którą godzinę dokonać rezerwacji?

* tego też jeszcze nie ustaliłem, ale mimo wszystko chciałbym zarezerwować stolik i chciałbym, żebyście traktowali moją rezerwację poważnie, gdy już się pojawię. 

Wiadomo, że w takiej sytuacji osoba po drugiej stronie nie potraktowałaby poważniej takiej rezerwacji. Dlatego też, gdy nie określimy terminu, nasz cel również nie będzie poważny. 

Przykład. Do końca 2023r chcę zarabiać 5.000 euro miesięcznie. 


4. SPORZĄDŹ LISTĘ

Sporządzanie list jest jedną z najważniejszych umiejętności sprzyjających szczęściu i bogactwu, jakie kiedykolwiek odkryto.  Lista zmusza do myślenia na najwyższych obrotach i aktywowania najgłębszych pokładów twojej nadświadomości. 

Zapisz wszystkie rzeczy, dosłownie wszystkie, które przychodzą ci do głowy, które musiałbyś zrobić, aby osiągnąć swój cel. Czasami wymaga to kilku podejść. Zapisujesz, odchodzisz, powracasz. Ważne jest abyś spisał wszystkie pomysły. Na koniec możesz mieć dwie lub trzy strony. 

5. UPORZĄDKUJ LISTĘ

Uporządkuj ją pod względem priorytetów. Co zrobisz najpierw? Co zrobisz jako drugie? Co jako trzecie i co potem?

Wszelki sukces bierze się ze sporządzenia listy wszystkiego, co musisz zrobić, by osiągnąć cel.


6. PRZEJDŻ DO DZIAŁANIA

Masz listę, wiesz co jest twoim celem. Masz ustalony termin. Przejdź do działania. Działaj, rusz się, wstań z miejsca, weź telefon, wejdź na Internet, ale zrób coś od razu. WYSTARTUJ. 

Pamiętaj. Nie odkładaj wszystkiego na bok, myśląc, że masz już listę, masz już cel. Będziesz zdziwiony, co wydarzy się, jeśli zrobisz to. Rozpoczynając działanie, włączasz moce swojego umysłu i aktywujesz nadświadomość. 


7. ZRÓB COŚ KAŻDEGO DNIA 

Twoim zadaniem, jest zrobienie każdego dnia chociaż jednego zadania, które przybliży cię o krok do osiągnięcia celu. CHOCIAŻ JEDNEGO. To jest naprawdę minimum. Mowa tu o 7 dniach w tygodniu. Każdego dnia zrobisz jedną rzecz, która przybliży cię do celu? Co to da? W tygodniu masz już 7 wykonanych zadań, które przybliżają cię do twoich celów. Rób to, do momentu osiągnięcia celu!. Ja osobiście robię 3 zadania. 


Brian Tracy powiedział sobie, że chce zostać milionerem. Zadał sobie zatem pytanie "jakie kroki musiałby podjąć, żeby zostać milionerem"

1. Wstawaj wcześnie każdego ranka. Wszyscy ludzie sukcesu wstawiają rano.

2. Spisuj i przepisuj swoje cele w pierwszej osobie, tak jakbyś już je osiągnął. Spisz maksymalnie 15 celów, nie więcej. Nasza świadomość jest w stanie poradzić sobie komfortowo z 10 celami, maksymalnie 15. 

3. Zapisz te cele w pierwszej osobie, tak jakbyś już je osiągnął. Zamiast pisać "Chcę osiągnąć to i to", napisz: "Tego i tego dnia stałem się milionerem dzięki własnej pracy"

4. Czytaj codziennie przez godzinę lub więcej. Czytaj coś co jest pouczające, głębokie, motywujące. Czytaj coś co sprawi, że poczujesz się lepiej ze sobą i swoim życiem. Coś co jest budulcem.

rozwój osobisty


5. Stwórz listę i uporządkuj ją względem priorytetów.

6. Zacznij pracować nad swoim głównym priorytetem, dopóki tego nie zrealizujesz. 

7. Jadąc samochodem słuchaj nagrań. Zamień każdą minutę dojazdów na czas, w którym się uczysz. Powiem wam, że zawsze to robię!. Wsiadam do auta i zamiast muzyki puszczam nagrania o interesujących mnie treściach, zagadnieniach. 

8. Po każdym doświadczeniu zadaj sobie dwa magiczne pytania. 

One uczynią cię bogatym. 

Co zrobiłem prawidłowo podczas mojego ostatniego spotkania lub działania? Co następnym razem powinienem zrobić inaczej? 


Celowo piszę ten post teraz. Dwa dni przed końcem roku!!

DZIAŁAJ. 

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Jak już tu jesteś, zostaw coś po sobie.