sobota, 1 czerwca 2019

DEXA SCAN - Co kryje Twoje ciało


Cześć wszystkim! Ostatnio miałam propozycję aby zrobić pewne ciekawe badania. Zagłębiłam się w temat i pomyślałam, że wam o nich napiszę. Niestety nie mogłam się na nie udać, ponieważ nie ma w pobliżu możliwości ich wykonania. Szczerze żałuję, ponieważ dzięki tym badaniom można się wiele dowiedzieć o swoim ciele i co najważniejsze, wielu rzeczy zapobiec 😉. Jak wiadomo najlepiej o niektórych rzeczach wiedzieć wcześniej, aby w czas móc coś z tym zrobić. Szkoda, że w moich okolicach nie mogę tego wykonać, jednak pomyślałam, że wam tutaj przedstawię DEXASCAN. 
Mam nadzieję, że was temat zainteresuje 😉.Zacznę od tego czym jest DEXASCAN

DexaSCAN przedstawia nam bardzo precyzyjnie informacje dotyczące naszego ciała. Składu mięśni, tkanki tłuszczowej, składu kości oraz pozwala nam śledzić zmiany jakie w tych obszarach występują. 

Skan trwa około 7 minut. Nie jest to bolesne. Jest to skan rentgenowski. Przez nasze ciało przechodzą dwa promieniowania rentgenowskie o różnych poziomach natężenia. Wszystko jest jak najbardziej bezpieczne. 

Wyniki pokazują:

- ogólną zawartość tkanki tłuszczowej (mięśnie, masa kostna)
-  DEXA skanuje obraz na którym zobaczymy gdzie znajdują się mięśnie oraz tłuszcz
- tłuszcz trzewny (tłuszcz który jest niebezpieczny, znajduje się wokół narządów)

Dzięki DEXASCAN mamy możliwość otrzymania informacji, dotyczących asymetrii mięśni, którą należy poprawić aby zmniejszyć obrażenia w naszym ciele. Dzięki temu będzie mniej w naszym organiźmie tłuszczu trzewnego, który tak jak wspomniałam wyżej jest niebezpieczny. Asymetrie w naszym ciele spowodowane są niewłaściwym wykonywaniem ćwiczeń. Przede wszystkim gdy faworyzujemy jedną stronę ciała, prawą lub lewą. Takie asymetrie powodują zaburzenie koordynacji ciała, które powodują napięcie mięśni, które prowadzą do obrażeń. 
Dlatego właśnie sportowcy bardzo często wykonują owe badanie. Dzięki DEXA mamy możliwość zapoznania się z indywidualną możliwością zrzucenia zbędnych kilogramów. Otrzymujemy wyniki, które wskażą ile tak naprawdę możemy zrzucić tkanki tłuszczowej i ile możemy zyskać tkanki mięśniowej. Tak naprawdę dieta + ćwiczenia nie zawsze przyniosą nam efekty! Gdy mamy owe badanie wykonane, wiemy dokładnie ile i jak intensywnie musimy ćwiczyć. Mamy również możliwość wykonania DEXA bone Density oraz DEXA body Composition
Podlinkowałam wam stronki na których możecie o tym poczytać. Myślę, że warto. 


DEXA bone Density wykonują osoby w starszym wieku 😉. Jest to badanie polegające na pokazaniu siły naszych kości. Ma to na celu identyfikację osteoporozy, czyli schorzenia które powoduje zmniejszenie gęstości kości powodującej kruchość raz określenie ryzyka złamań kości. Te badanie trwa około 10 do 20 minut. Kobiety są cztery razy bardziej narażone na ryzyko osteoporozy. Mają cieńsze i lżejsze kości. Kobiety które mają smukłą sylwetkę również są na nią narażone. 

Gęstość kości osiąga szczyt w wieku 30 lat!! Kurcze aż strach, niedługo stuknie mi 30 🙈. Ważne jest aby do 30 roku życia wykonywać dużo ćwiczeń. To zmniejsza ryzyko! Należy wykonywać treningi siłowe, ważne jest aby trochę obciążyć nasze kości. Ważne jest również uwzględnienie ilości wapnia  w diecie oraz witaminy D! 


DEXA Body Composition daje nam możliwość poznania gęstości kości. Wyżej podlinkowałam wam stronę, tam możecie o tym poczytać.Cieszę się, że nabyłam taką wiedzę. Nie miałam pojęcia , że są takie badania. 
Ważne jest aby się zbadać w celu wczesnego zapobiegania chorobom.
Nie wiem jak wy ale ja to nie lubię badań, szpitali,lekarzy. Nie wiem nawet kiedy ostatnio robiłam jakiekolwiek badania. Aż wstyd się przyznać. 


Zainteresował was temat??

7 komentarzy

 1. Chętnie poczytam o tym więcej 😉 Nie wiedziałam, że można zrobić takie badania przyznam szczerze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio czytałam na ten temat :)
  rilseee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesujący temat. Nie miałam pojęcia, że takie coś istnieje. Będę musiała o tym wspomnieć mamie :)

  fascyNATKA

  OdpowiedzUsuń
 4. Super sprawa, bardzo przydałoby mi się takie badanie. Chciałabym się dowiedzieć jaki jest stan mojego ciała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe bardzo! Powiedz mi, wiesz jaki jest koszt takiego badania ?

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć gdzie w Warszawie mogę wykonać dexa scan?

  OdpowiedzUsuń

Jak już tu jesteś, zostaw coś po sobie.